Wciąż pełni energii, kreatywnej burzy i inspiracji wspominamy piątek 13 grudnia 2019 kiedy odbył się pierwszy Innovathon dla Dostępności - maraton kreowania innowacji społecznych w metodyce Design Thinking.
Wydarzenie zebrało łącznie 9 drużyn, które dzielnie pracowały na rzecz stworzenia innowacji społecznych w zakresie dostępności dla osób starszych i z niepełnosprawnością.
W trakcie całego dnia drużyny przechodziły przez 5 etapów:
Design Thinking: Empatię -> Diagnozę Potrzeb -> Generowanie pomysłów -> Prototypowanie- > Testowanie.
Jako zespół działu Innowacji Społecznych Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie wspieraliśmy uczestników warsztatów w zakresie moderowania całego warsztatu i pracy z zespołami. Nasi partnerzy z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego wspierali zespoły w zakresie analizy dostępności pomysłów.
W trakcie wydarzenia odbył się także konkurs na najlepszy pomysł na innowacje. Każdy z zespołów po etapie budowania swojego prototypu usługi lub produktu miał czas 5-ciu minut na przedstawienie swojego rozwiązania przed Jury konkursu i pozostałymi grupami. Za najlepszy pomysł Jury uznało rozwiązanie zespołu pn. Food &Life „Porozmawiajmy” – jest to aplikacja mobilna, dzięki, której rozmowy telefoniczne mogą być rejestrowane i zamieniane na język spisany/ tekstowy i odczytane przez osobę głuchą.
Został też wyróżniony drugi zespół pn. Synergia Kultury, który wymyślił mikrofon połączony z aplikacją na tablet dla osób głuchych, który ułatwia i udostępnia udział w wydarzeniach kulturalnych, np. spektaklu teatralnym.
Trudno tu opisać i streścić w słowach wszystko to co się wydarzyło na piątkowym Innovatonie. Bez dwóch zdań, było to święto kreatywności, innowacji i Design Thinking. Najpełniej zobaczycie to klikając w galerię zdjęć z naszego Facebook’a.
Nam pozostaje powiedzieć: dziękujemy wszystkim zespołom, uczestnikom indywidualnym, członkom Jury i Żydowskiemu Muzeum Galicja, które udostępniło nam tak piękną przestrzeń! Nie mówimy ostatniego słowa.
W styczniu zapraszamy na Innovathon do Warszawy, a w lutym do Gdyni.
rops.krakow.pl
tekst orginalny tutaj